Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi, proč ničíte vlastní zemi?

19. 02. 2016 11:06:21
Občas mám pocit, že se Češi opravdu zbláznili. Xenofobové proti sluníčkářům, kavárna proti hospodě, prezident proti premiérovi, nacionalisté proti vlastizrádcům, tajné služby, které přestaly být tajné,

Respekt, který už nebudí respekt, média, která ve všem hledají jen senzaci, Japonec z Moravy, který jde po migrantech, zhrzené ženy, které se jednou samy rozhodly vzít blbého Ahmeda a teď cítí zášť vůči němu i všem vyznavačům jeho náboženství, přírodovědec, který se vzdal svého původního poslání a dal si za misi ony zhrzené ženy pomstít, sociolog, který udělal z ministryně školství tajného agenta, jelikož mu začala vadit humanitní studia /tak doufám, že brzy nezačne volat po spálení knih/, neziskovky, které se topí ve svých utopických představách o našem světě a nedej bože, když si dovolíš s některými z nich nesouhlasit, tak tě nezištně nenávidí až za hrob ve jménu lásky, #přijímáme versus #nepřijímáme, aniž by člověk chápal, koho a co vlastně chtějí přijmout. Nejzajímavější na tom všem je, že se to děje kvůli jednomu slimákovi, který se rozhodl opustit svou rodnou zem a žít mezi pohany. Vlastně to není všechno, třešnička na dortíčku je, že ten slimák nemá ani ponětí, že se tohle všechno děje kvůli němu a pořád si myslí, že je oběť velké historické křivdy, hrne se do Evropy a ještě čeká kompenzaci... a brzy se dočká.

Myslím, že jsem psal dost o našich kulturních rozdílech, ale ještě bych se chtěl vyjádřit na téma imigrace v celku. Co si o ní doopravdy myslím a proč podle mého názoru česká společnost reaguje na ni tak, jak reaguje? A proč se pořád vyhýbáme položit ty správné otázky?

Začněme s první. Jsou opravdu Češi až takoví rasisté a xenofobové, když většina z nich zastává negativní postoj k současné imigraci? Opravdu jsou Češi takoví sobci, kteří se nechtějí s nikým o nic podělit a odmítají pomáhat lidem v nouzi?

Myslím, že se stala chyba hned na začátku, když byl problém imigrace plošně prezentován, buď přijímáš a jsi dobrý člověk, anebo nepřijímáš a jsi xenofobní rasista. Žiji tady dlouho, abych si mohl dovolit o Češích mluvit stejně, jako jsem mluvil o našincích. Běžný Čech by Vám neřekl „nepřijímám a nepomáhám“, kdyby opravdu šlo o tonoucí dítě nebo bezmocnou ženu bez živitele, anebo člověka utíkajícího před hrůzou války zoufale hledajícího jakékoliv přístřeší.

Komu však většina Čechů nechce pomáhat? Nechce pomáhat těm statisícům zdravým mladíkům, kteří nejsou ani inženýři ani učitelé ani hudebníci ani spisovatelé, prostě ne těm, kteří chtějí všechno a nic, a většina z nich ani neví, co chce. Češi nechtějí ty, kteří pro ně nebudou ani kulturním ani ekonomickým přínosem, nechtějí ty, kteří kladou své vlastní podmínky, aniž by cokoliv dokázali, ty, kteří utíkají prý před smrti a ještě mají tu odvahu, abych neřekl drzost, prosazovat, v jakém nejvýhodnějším sociálním státě mají dostat azyl. Nechtějte hledat pochopení u národa, který dlouhou žil podle rčení „bez práce nejsou koláče“.

Opravdu je tak těžké tohle chápat?

Běžný Čech nemůže chápat, že nějaký muslimský prezident, který chce s pohany obchodovat, aby mu ekonomicky pomohli, zároveň od nich vyžaduje, aby zakryli svá umělecká díla, která prý vadí jeho náboženskému cítění. Běžný Čech nemůže chápat, proč jsme jediní lidé, kteří dobrovolně migrují k bezvěrcům, a navíc jim klademe podmínky a ještě si stěžujeme, že ohrožují naše životy. Běžný Čech nemůže chápat, proč ty nejbohatší arabské a muslimské země nepřijímají vlastní souvěrce, nechávají je v otřesných táborech v poušti a očekávají od bezvěrců, aby se oni chovali k muslimům lépe. Běžný Čech nemůžu chápat, když kouká na Prostřeno a vidí usměvavou konvertitku, která zakazuje všem pít víno ve vlastním domě, protože ona ho nepije.

A pokud budete hledat ponaučení v případě Hanky a Tonči, nekomentuji neprofesionalitu a neetické chovaní jednoho novináře, který jim za senzaci prodloužil dobu zajetí ve vlastní zemi, snad jen, Bravo! Zasloužíte Respekt. Nekomentuji ani smysl bezpečnostní prověrky určitých osob, a jestli jim vůbec dochází význam slova jako státní tajemství. Nekomentuji ani výši výkupného, aspoň buďte rádi, že ještě máte stát, který je za vás ochotný platit. Představte si, kdyby se nějaký český samurajský kmen na Moravě rozhodl unést dva uprchlíky, a bude žádat od našich afrických států výkupné. Víte, co by ty naše státy udělaly? Místo výkupného by jim ještě poslaly celé rodiny, příbuzenstva, klidně i sousedy a s děkovným dopisem.

Milé české Karkulky, do budoucna, vezměte si jenom toto ponaučení z případu Hanky a Tonči: Naše lesy a hory nejsou jako vaše lesy a hory. My nechodíme do lesa ani do hor, nechodíme tam sbírat houby a lesní plody, ani u nás sakra nerostou. My tam nechodíme vůbec, protože je to nebezpečné a žádné trasy nemáme označené. Až budete chtít někam za dobrodružstvím a na čundr, tak neplavte v cizích mořích. Ušetříte všem nervy a peníze.

Říká se, že jsou Češi xenofobní, protože se přehnaně bojí migrantů, i když u nich tolik nejsou, ba že se naopak jejich zemi vyhýbají. Ale, no tak! Všichni víme, čeho se lidé skutečně bojí. Vidí, co se děje kolem nich a nechtějí, aby se to stalo i u nich.

Na rovinu, co si myslím o reálné šanci na skutečnou integraci těch mladíků v současných podmínkách, v absenci skutečných integračních struktur, pokračovaní západních mocností v destabilizaci jejich zemí, válčení a házení bomb?

Je nulová.

Někdo se může zeptat, proč jejich státy nespolupracují a nezastaví příliv uprchlíků? Prozradím Vám jeden z důvodu, proč ty tamní vlády zavírají oči a nechají tyhle nezkušené a nevybouřené mladíky proudit do Evropy. Kdo by chtěl u sebe takové mladíky? Oni se jich prostě snaží zbavit, jelikož i pro ně představují obrovskou ekonomickou zátěž a destabilizační sílu, pro kterou nemají ani práci, ani vyhlídky do budoucnosti.

Na druhé straně není správné démonizovat ty, kteří se snaží pomáhat těm migrantům, kteří se nechali ošálit a věřili svým pašerákům, že v Evropě najdou hotovy ráj, peníze a teplý domov. Nesnažím se je ospravedlnit, ale nedivte se, že házejí věci kolem sebe a vůbec nemají tušení, že vy to chápete jako projev nevděčnosti. Většina z nich je ve skutečnosti nasraná a zklamaná, že byli tak hloupí, platili obrovské sumy, riskovali životy, aby pak skončili jako králíci v klecích anebo v „kravíně“. Většina z nich jsou ekonomičtí migranti a nepočítali s tím, že najdou horší podmínky, než ze kterých utekli. Upřímně, kdybych já skončil jako bezdomovec, hned uteču do Afriky, aspoň je tam teplo a nemyslete si, že se Vám snažím dát návod, jak vytvořit kontra-imigraci.

Kdyby byl běžný Čech na místě a viděl zoufalost prchajících lidí na vlastní oči, tak by je tolik neproklínal jako na sociálních sítích a také by pomohl. Vzpomeňme si na Hejťáky, jak jim nevyšel ten experiment a byli v šoku, když Češi pomohli přestrojenému páru za uprchlíky a naopak tím prokázali, že nejsou ani tak Hate Hate, jak se Hejťáci domnívali.

Lidé, není to cizí armáda, která chce dobýt Evropu a opravdu na ně nemusíte posílat další vojáky, jako kdyby nestačila západní vojska, která jim pomáhají ve vlastních zemích nastolit demokracii bombami... Je to jen hejno prostých, naivních a mezi nimi i zoufalých lidí, kteří věřili lživým snům o koláči bez práce.

I když můžu chápat dobré úmysly těch, kteří vzali iniciativu do vlastních rukou a pomáhají, ale prosím vás nedělejte to bez koordinování s vašimi státními orgány či bez jejich vědomí, Váš stát není Váš nepřítel a hlavně dobrý člověk nemusí vždycky vědět, komu ve skutečnosti pomáhá. Stejně nesouhlasím s těmi, kteří vzali zákon do ruky iniciativou, aby zavřeli hranice či založili domobranu a podobné ozbrojené spolky. Proboha! Lidé! Možná vám opravdu začíná unikat smysl „Polis“ či státu a státnosti. Tolik krve a potu musela Evropa prolít, aby prosadila systém, který organizuje život svých občanů, garantuje práva a povinnosti a je jediným garantem, abychom nežili v chaosu jako divoši. Myslím, že spousta lidí chápe špatně pojmy jako svoboda a svoboda slova.

Ano, jsem pro občanskou iniciativu, která nejenže vyvine správný tlak na politiky, aby konali své očekávané povinnosti, ale musí to být iniciativa, která také nabízí konstruktivní, konkrétní a realizovatelné alternativy, ale ne rachot, vulgarismy, zesměšňování, označování za vlastizrádce ty, se kterými nesouhlasíme či se nám přestali líbit, protože ne vždycky říkají, co chceme slyšet. Ve skutečnosti ani tolik nejde o Sobotku postiženého Zikou, nebo o Chovance coby šulína atd., nejde ani tolik o respekt, který každý civilizovaný člověk, hoden takového označení, by měl prokázat vůči svému druhu, ale hlavně jde o respekt, který by měl každý civilizovaný člověk prokázat těm abstraktním pojmům jako je stát a státnost, respekt k funkcím, které jejich členové plní, k principům a k celé filozofii za nimi se skrývající.

Člověk vyjde do ulic a řve hesla, které vyprázdnil z hlubšího významu, jako musíme chránit západní kulturu, ale čím? Naopak takovým vystoupení jen plivete na tu samou kulturu, o které tvrdíte, že ji chráníte. Plivete na veškeré západní hodnoty, které se vyvíjely tisíce let, abyste byli, kde dneska jste. Když koukám na tyhle jedince, říkám si, stačí, aby jim narostly vousy, a budou stejní jako ti naše salafisti, kteří nazývají odpadlíkem každého, kdo s nimi nesouhlasí, anebo vidí věci jinak.

Nezávidím vám Čechům, nemůžu si pomoct, ale vidím, že následujete dvě cesty, které zničí právě to, co se snažíte horlivě a emotivně chránit, pokud nezměníte kurz. Špatná cesta je věřit, že je možné pomoci tolika lidem odlišné kultury a hlavně, že se jen tak samovolně integrují.

Druhá špatná cesta, kterou vyplodila ta první, je objev populistů na politické scéně, kteří zneužívají tuto imigrační krizi a světové náboženství islám jako jedinou kartu k dosažení svých politických cílů, aniž by cokoliv věděli o mnohotvárnosti a tisících podob islámu. Bohužel, mnoho Čechů jim baští ty prázdné a nereálné sliby jako zákaz islámu, zavření hranic, odpadnutí od evropského projektu a větší izolace v tak globalizovaném světe, kdy jedna událost v nějakém zapadákově ovlivní chod světových událostí a ekonomik jako řetězová reakce. Dělají úplně to samé, co ti naši islamisté před a po arabském jaru, když používali islámskou kartu ke svržení tamních stabilních režimů, a jakmile se dostali k moci a byli bohužel zvoleni díky slavnému demokratickému systému, kteří umožní každému mít stejný hlas, ať je vyšinutý chuligán nebo intelektuál, jak se o tom ironicky zmínil Sacha Baron Cohen ve filmu Diktátor, za pár let úplně všechno zničili, jelikož nejenže voliči postrádali jakoukoliv politickou, právnickou a ekonomickou gramotnost, aby mohli být prozíraví, ale také ti zvolení neměli žádné zkušenosti v řízení státních aparátů, a jakmile začali prosazovat své zjednodušené politické body, krachovaly podniky, zhoršily se vztahy se soudními i zahraničími zeměmi, na kterých jsou i ekonomicky závislí a nastal totální chaos. A to všechno proto, že lidé následují šarlatány, kteří jim slíbí magické formule k řešení komplexních krizí. Nakonec jediného, čeho se jim podařilo dosáhnout, byla větší radikalizace svých občanů, nic víc.

Jak se všechno krásně a pomalu v ČR rýsuje, mi připomněl italský demokratický novinář z Il Mondo, který našel manifest fašistické strany hodně zjednodušující a populistický. Zeptal se Mussoliniho v květnu 1920 “Jaký máte podrobný program?“ Mussolini opáčil: „Jeden demokrat z Il Mondo chce znát náš program? Tak ten je rozdrtit kosti demokratů z Il Mondo, a čím dříve tím lépe.“[1]

Hlavní problém mezi Evropou a Afrikou je obrovská kulturní propast a prozatím to ještě není náboženský konflikt, jelikož jak jsem zmínil, islám má tisíce podob a ani sami muslimové se v tom tolik nevyznají. Převládají spíše zděděné tradice, než osvícená duchovní a osobní cesta. Největší ironie je, že čím více tyhle populistické strany utočí na islám, tím více budou tlačit značnou část muslimů, která islám v Evropě vůbec neřeší, aby se o něj více zajímala a bránila jej a místo toho, abychom vynaložili společně úsilí k vyřešení jedné problematiky, objeví se na scéně další.

Češi, jednou jsem musel opustit zemi, kterou mám pořád rád, protože jsem viděl, jak jsme ji začali pomalu a jistě ničit a byl jsem bezmocný cokoliv změnit a ani ve snu by mě nenapadlo, že po 20 letech budu svědkem začátku toho samého pádu, i když důvody k němu jsou odlišné. Osobně myslím, že je ve vašem zájmu nechat vaši vládu dělat svou práci, i když jsem jí často vyčítal opožděné reakce a špatnou komunikaci se svými občany, ale dochází jí vážnost této situace, na kterou nebyl nikdo patřičně připravený. Začala dělat konkrétní kroky a velice složitou koordinaci na evropské úrovni a učí se za pochodu a nemyslete si, že populisté, kteří jí chtějí sebrat místo, budou tolik zkušení, aby to zvládli lépe.

Lehké řešení pro tuhle krizi neexistuje, a pokud ji nebudete řešit společně a trpělivě, metodicky, s chladnou hlavou, s humorem a s nadsázkou (zrovna vlastnosti, které jsem si u vás osvojil), tak hrozí, abyste kvůli tomu nakonec sami zničili to, co se oba tábory snažíte tolik chránit. Postrádám hlas Vaší intelektuální elity, která by měla být hlasem, duší a inspirací Vašeho národa a každého národa, hlasem logiky, racionality a zároveň lidskosti, hlasem, který by měl být nejvíce slyšet, aby zachránil lidi před nebezpečným zjednodušováním jak populistickými hesly, tak idealistickými představami, které neodpovídají reálnému světu. Byla by velká škoda, kdyby na Vás jednou platily verše Oscara Wilda.

“Yet each man kills the thing he loves, A každý vraždí, co má rád,
By each let this be heard, ba, každý vraždí, leč
Some do it with a bitter look, zde hořký pohled zabíjí,
Some with a flattering word, tam sladká vraždí řeč,
The coward does it with a kiss, zbabělec vraždí polibkem,
The brave man with a sword! statečný bere meč.[1] The Anatomy of Fascism, Robert O. Paxton, Vintage Books, New York 2004

Autor: Hatem Berrezouga | pátek 19.2.2016 11:06 | karma článku: 43.84 | přečteno: 10251x

Další články blogera

Hatem Berrezouga

Reakce (bývalého) předsedy MOP na můj otevřený dopis.

Očekával jsem seriózní odpovědi, ale dostal jsem dopis, který je plný polopravd a lží ze strany předsedy, který v tichosti odešel z funkce, aniž by o tom dal vědět veřejnosti s tvrzením, že je to teď korporace s mladými Čechy!

16.11.2017 v 8:43 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 679 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Druhý otevřený dopis předsedovi Muslimské obce Praha, proč jsem dostal ban místo odpovědi?

Velmi podivuhodná a neuspokojující byla reakce na vaší oficiální FB stránce ohledně šíření textů, které v jejich celkovém kontextu a nezkrácené v arabštině otevřeně schvalují domácí násilí, bití žen za odmítání sexuálního

14.11.2017 v 14:22 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 1120 |

Hatem Berrezouga

Islám v kostce

„Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme“. Jinak řečeno:

13.11.2017 v 9:37 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Hatem Berrezouga

#Zubnikartacek aneb když Muslimská obec Praha šíří bití žen

Proč také nevymyslet svou vlastní kampaň? Ale na rozdíl od ostatních, odpověď nebude záhadou, ale najdete ji v jednom a tom samém blogu.

12.11.2017 v 14:44 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 1848 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 276 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 992 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 612 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 642 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 848 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 30.20 Průměrná čtenost 9723

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.