Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlická irácká rodina ztracena v překladu

14. 02. 2016 13:40:50
Aneb když špatný překlad z arabštiny zatratí celou iráckou rodinu. Myslel jsem, že si vyčistím hlavu víkendovými výlety mimo Prahu, ale z médií jsem pochopil, že město Jihlavu raději hodím za hlavu.

V dnešním světě zaplaveným informačními technologiemi, je člověk doslova pronásledován informací, aneb jak se u Vás v Česku říká: "Když nepřijde Mohamed k Primě, musí Prima k Mohamedovi."

Upřimně o té kauze moc nevím. Snažím se poslední dobu žít v ústrání, a proto bych nerad o něčem spekuloval, ani se nikoho zastával nebo někoho odsuzoval. Jelikož se celá záležitost týká reportáže a překladu textu z arabštiny, považuji za svou morální povinnost, jako rodilý mluvčí, který navíc studoval arabskou literaturu a jazyk a učí je, abych tu spornou pasáž přepsal v arabském originálu a pod ní uvedl doslovný český překlad bez ohledu na původ a vyznání zainteresovaných osob. Doufám, že má snaha může pomoci k vyřešení vyhrocené situace mezi různými aktéry.

Nejdříve uvedu, co pan George Batta řekl v arabštině s doslovným překladem v českém jazyce : "

احنا جينا بحماس يعني. جينا من كل اعماق قلبنا انا نعيشوا بهذا البلد. هي فعلا الي شفناه ان الناس طييبين خلال هل الاربع خمس ست ايام. يخدمون الشخص الغريب يوفرولوا كل الامور. بس احنا هدفنا ان يكون سكننا ملائم فقط. باق الامور احنا مستقبلا نقدر احنا نجيبها. لانا احنا جينا نعمل ما جينا ناكل و نشرب من التشيك. جينا نعمل. احنا عندنا خبرات. كل واحد من ولدي عنده خبرة معينة مستقبلا هو بيشتغل بييها. يوفرلنفسه ويعيش عا ئلته و اطفالوا. بس انا بآجي هنا و اتفاجئ بسكن غير ملائم. ما اطيق اعمل

Přijeli jsme s nadšením. Přijeli jsme z hlubin našich srdcí, abychom žili v této zemi. V skutku, byli jsme svědky toho, že (zdejší) lidé jsou dobří, během těch čtyř, pěti, šesti dnů. Obslouží cizínce a poskytnou mu veškeré potřebné záležitosti. Ale náš cíl bylo, aby naše bydlení bylo vhodné, nic jiného nepotřebujeme ( Faqat). Zbytek věcí, v budoucnosti jsme schopní si sami přivézt. Protože my, přišli jsme pracovat, nepřišli jsme jíst a pít od Čechů. Přišli jsme pracovat. My máme zkušenosti. Každý z mých dětí má nějakou zkušenost, pomocí ní může v budoucnosti pracovat. Zajistí sebe a poskytne obživu své rodině a svým dětem. Ale já jsem přijel a překvapilo mě nevhodné bydlení, (v takových podmínkách) nemohl bych pracovat. "

Teď uvedu překlad pana tlumočníka v reportáži: " Jejich cílem byl v České republice opravdu tady zůstat a momentálně potom dopracovat, protože v Iráku také pracovali, nikdy tam nebyli bez práce. Nejdůležitější pro něj je vhodné bydlení. Tak pokud bude bydlet v nějakém kravině, který znovu je přemalován, tak takové věci on jako nebude akceptovat v žádném případě a vrátí se zpátky do Iráku."

Myslím, že je v zájmu všech, aby nedošlo k žádné zbytečné křivdě vůči nikomu, navrhuji, aby byl zveřejněn celý rozhovor a eventuálně podán k přezkoumání nestranné komisi na katedře Orientalistky v Praze, která je mimochodem na velmi vysoké úrovni.

Nahrávku si můžete poslechnout z následujících zdrojů:

1- http://video.idnes.cz/?idvideo=V160212_163038_jihlava_jda

2- http://zpravy.idnes.cz/ftv-prima-jitka-obzinova-reportaz-irak-uprchlici-krestane-premalovany-kravin-1y1-/domaci.aspx?c=A160212_183549_domaci_fer

První aktualizace

Vážení, paní Jahnová v komentářích na mém blogu dodala další zdroj, ve kterém slovo " kravín" existuje.

http://play.iprima.cz/zpravy.../zpravy-ftv-prima-13-2-2016

V tom případě už máme dvě publikované části, které jsou odlišné. Otázka je, jak může jeden pán říkat dvě různé věci v jednom rozhovoru a z různých sestřihů? Upřímně si myslím, že tyhle věci se musí důkladně vyšetřovat a vaše země nepotřebuje tyhle importované problémy...
Jestli někdo manipuluje s texty nebo s veřejným míněním, tak je to velmi vážné obvinění a podle mého názoru to musí být vyšetřováno státními orgány, jestli celá ta kauza je od začátku založená na manipulaci. A proto se musí ověřit, jestli uprchlík je na prvním místě uprchlíkem a zveřejnit celý text. Jinak můj postoj k imigraci a nekompatibilitě našich kultur je známý. Každý, kdo dostává druhou šanci, musí být vděčný a neklást si žádné nároky. Vždycky jsem psal proti démonizaci české společnosti a její štěpení na xenofoby a fašisty na jedné straně a sluníčkáře a vlastizrádce na straně druhé. Od začátku evropské vlády neměly zpracovanou žádnou integrační politiku ani přísné deportační zákony a v tom vidím jádro problému...

Druhá aktualizace

Vážení, pozorně jsem poslouchal a níže přepsal uváděnou část v arabštině v TV Prima a zní: "

اذا انت سكنت في مسكن هو عبارة لا تآخذني في الكلام عبارة عن اسطبل اسطبل للحيوانات ومعاد بصبغ بطلاء ما اسكن بسكن هذا. فارجع

"Kdybych bydlel v nějakém obydlí, které vypadá a nezlobte se za vyjádření, jako konírna (stáj pro zvířata) přemalován barvou, nebydlel bych v takovém obydlí a vrátil bych se."

Když jsem koukal na verzi TV Prima, je to jen krátký sestřih, než z kterého jsem překládal a všiml jsem si, že chybí za 1. původní položená otázka a nevíme, na co pan Batta odpovídal a za 2. chybí simultánní překlad odpovědi toho soudního překladatele na tu položenou otázku, který v prvním zdroji neobsahoval slovo konírnu a mimo to okomentoval ji jiný překladatel. zda-li pan mluví o stejných obydlích, a jestli jde o jednu reportáž nebo o dvě, to se nedozvíme jedině kdyby TV Prima zveřejnila celý a nezkrácený rozhovor.

Děkuji za pochopení, žádnou jinou poznámku nemám, chtěl jsem jen popsat fakta, jaké jsou.

Autor: Hatem Berrezouga | neděle 14.2.2016 13:40 | karma článku: 43.13 | přečteno: 12882x


Další články blogera

Hatem Berrezouga

Muslimští králové a duchovní žádají své souvěrce o nošení jarmulky a kříže ze solidarity.

Takhle reagovali muslimští představitelé, v pozitivním a tolerantním duchu, na výzvy rakouského prezidenta a britského ministra zahraničí o solidaritu s hidžábem. Bohužel je to hoax.

19.2.2018 v 22:27 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 1824 |

Hatem Berrezouga

Salafismus v ČR aneb když integrace vede spíš k dezintegraci.

Přijal jsem pozvání na jednu akci pořádanou OPU v rámci česko-afgánských vztahů. Po promítání dokumentárního filmu, který se zabýval především rekrutováním západních muslimů ze strany IS, jsem ujasnil následující body:

13.2.2018 v 17:24 | Karma článku: 38.15 | Přečteno: 2479 |

Hatem Berrezouga

Ať jste voliči Zemana či Drahoše, nakonec přece jen vyhrálo Česko.

Nemusím Vám lhát, jsem rád za výsledek voleb. Chápu, že spousta lidí touží po změně, ale ne každá změna znamená zlepšení. Podívejte se, jak jsme dopadli my, když nás západní mocnosti přesvědčily,že Arabské jaro je změna k lepšímu.

27.1.2018 v 22:37 | Karma článku: 46.51 | Přečteno: 9783 |

Hatem Berrezouga

Terorismus v ČR aneb až kam sahá králičí nora.

Jaký je to pocit, když jsi sám muslim, byl jsi aktivní v islámských organizacích, znáš ta prostředí, znáš ty lidi, znáš jejich machinace, i přesto na vlastní kůži prožíváš dezinformační kampaň, ale můžu Vás ujistit, že ne z Ruska.

25.1.2018 v 10:25 | Karma článku: 35.84 | Přečteno: 2129 |

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Pitím piva proti smogu, nápad hodný Nobelovy ceny!

Mrknul jsem do kalendáře, zda není Apríl. Od toho jsme ale hodně vzdáleni. Pražský magistrát dal chytré hlavy dohromady, spojil se s pivovarem Lobkowicz, který vlastní známá čínská skupina CEFC a vzniklo pivo Pražský chodec.

18.8.2018 v 8:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Josef Nožička

Příběh muslimky, odmítající při pohovoru podat ruku – jde opravdu o malichernost?

Švédský soud se tento týden zastal muslimky, která při pracovním pohovoru odmítla přítomnému muži podat ruku, a přiznal jí odškodné ve výši 40 tisíc švédských korun.

17.8.2018 v 18:10 | Karma článku: 39.55 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Židovské vtipy III

Nauč se smát, aniž bys plakal, říká jedno přísloví. Židovský humor odráží složitost historie vyvoleného národa. Přináším svým milým čtenářům další porcí oblíbených vtipů.

17.8.2018 v 17:50 | Karma článku: 31.07 | Přečteno: 945 | Diskuse

Petr Polák

Protiimigrační politik a není rasista? Skandál!

Včerejší článek Novinek převzatý z ČTK a hojně citovaný i na ostatních webech mě nadzvedl ze židle natolik, že jsem musel sepsat tenhle článek.

17.8.2018 v 15:15 | Karma článku: 36.36 | Přečteno: 1666 | Diskuse

Luboš Chott

U Skalníků se zastavil čas…

Do kempu U Skalníků dislokovaného do malebné jihočeské krajiny nedaleko Stráže nad Nežárkou, jsem se vrátil bratru po čtyřiceti letech – inu, dobří holubi či pachatelé se vracejí na místo činu...

17.8.2018 v 15:05 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 352 |
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8951

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz