Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přelet nad kukaččím hnízdem

11. 01. 2016 8:55:50
Drazí přátelé i nepřátelé :-) Děkuji Vám všem za Vaše názory, kritiku i podporu. Člověk se ze všeho učí. Ze zásady nevěřím jen v teorii, ale neustále se snažím všechno prověřit v praxi,

i když jsem kvůli tomu v mnoha případech porušil vlastní pravidla.

Důvodem nebylo to, že zakázané ovoce chutná nejlépe, i když do velké míry je to pravda, ale spíš mě vždycky přitahovala opačná strana. Chápat a vyzkoušet, je mnohem zajímavější, než slepě následovat a věřit čemukoliv. Účinkoval jsem jak v různých islámských a náboženských kruzích, tak se mi také podařilo se hluboko ponořit do světského života. Poznal jsem jak úspěchy, tak i velké a bolestivé pády. Žil jsem s lidmi různého vyznání i bez vyznání, až mi časem došlo, že je mnohem zajímavější druhé poznat, než je měnit k vlastnímu obrazu. Pochopil jsem, že tolerance není jen poznat lidi, jací jsou, ale těžší část je, přijímat je, jací jsou, respektovat a zachovat odlišnost.

Je velice naivní nepřiznat si, že máme opravdu odlišné kultury, které jsou v mnoha případech nekompatibilní a naivnější je ta představa, že jen tak se tyto všechny protiklady dají nějakým samovolným způsobem integrovat. Nemluvě o tom, že máme velice odlišný způsob uvažování a interpretaci toho, co považujeme za stejnou a společnou realitu.

Mé blogy byly jen malý a občas zoufalý pokus vysvětlit odlišnosti mezi námi a najít jakési společné zázemí k dialogu. V mnoha případech jsem byl nepochopen, jelikož mnozí citují jen jejich názvy, ale také mi mnozí prokázali vděk za jiný uhel pohledu, a za to jsem jim vděčný. Bohužel, největší nepochopení přišlo ze strany těch, kteří mluví ve jménu Dobra, ale také ze strany mých souvěrců. Nedávno jsem pár z nich kontaktoval, abych jim vysvětlil, že jsem poznal obě kultury, a že zbytečně děláme obrovské chyby v komunikaci, že musí vzniknout něco nového, jelikož dosavadní vedení a islámské organizace žijí mimo realitu a nejsou schopní čelit zodpovědně a pragmaticky strachu z muslimů a z imigrantů. Jednoduše, špatně nás reprezentují a ztratili kredibilitu i důvěru.

Myslel jsem, že časem můžu hrát roli prostředníka, abychom společně zmírnili tu kulturní propast. K mému překvapení jsem pochopil, že oni opravdu věří, že jsem odpadl od víry, nebo že si přinejmenším snažím zachránit kůži. Divné je, že taková obvinění přišla zrovna od lidí, kteří vědí, že se nenechám zastrašit a nemluvě o těch, kterým jsem dost pomohl a podržel, když je ostatní podrazili. Nakonec jsem pochopil, že je pohodlnější nazvat někoho odpadlíkem, tajným agentem, špionem, fejkem, nebo že píše místo něj zhrzená žena nebo naposled jsem dozvěděl, že jsem judaista hrající si na muslima, a zároveň milovník neonacistů a fašistů, ba že i já sám jsem xenofob a šiřitel nenávisti proti menšinám. Prostě mi připsali tolik paradoxních vlastností, jen aby se vyhnuli sebereflexi a dál si užívali pohodlného statutu obětí.

Po dlouhém uvažování jsem se smířil s myšlenkou, že člověk opravdu nemůže nikoho zachránit, když se o to nepokusí ani dotyčný sám. Je velké riziko, že tě bude tahat s ním dolů ve tvé zoufalé snaze ho přitáhnout k sobě nahoru. Bohužel, každý k tomu musí dospět sám, i když ani nemusí.. Rozumnější by bylo, abych věnoval svůj zbývající čas své rodině, sobě a svým studentům.

Proto jsem Vám chtěl touto cestou poděkovat, a zároveň se omluvit těm, kterým jsem nestihl odpovědět na maily či komentáře.

Na závěr anekdotu.

Učím arabštinu dva zahraniční novináře - Čechy, jeden z nich minulý týden během hodiny poznamenal, že nechápe naší mentalitu. Byl v Maroku, přesně v Ceutě, městečku, které patří Španělsku, a kolem kterého je postavena obrovská zeď proti nelegálním migrantům. Nechápe: "Proč tam do prdele lezete a visíte tam hodiny a snažíte se bezmyšlenkovitě skočit, i když vás policajti tahají dolů? Každý by sakra chápal, že jestli je tam tak obrovská zeď, tak proto, že Vás nechceme. Co je to za mentalitu, a jak vůbec uvažujete? Jaké máte plány? Opravdu si myslíte, že tady najdete ráj? Většina z vás nemá ani kvalifikaci, neznáte zdejší jazyky, ani zvyky a navíc Evropa nedokáže uživit ani vlastní lidi a tady musíme sakra skutečně makat, nic není zadarmo!“ A pořád řešil, proč sakra lezeme a visíme na té zdi? Řekl jsem mu: "Víš, jaký máte problém, vy Evropani? Žijete tak složitě, že jste ztratili schopnost vnímat věci jednoduše. Hledáte racionální důvod pro všechno. Každou kravinu se snažíte řešit právnicky, sociologicky, politicky, bezpečnostně ...a pořád Vám nedochází, že my takhle neuvažujeme, život pro nás nejsou šachy, my tolik neplánujeme a nejsme složití jako vy. Jsme vývojově pořád děti, ale v dospělém těle. Když někoho máme rádi, obejmeme ho, a když ho nesnášíme, tak ho praštíme. Když vás máme rádi, obchodujeme s vámi, ale když se v něčem neshodneme či nás nějak urazíte, odmítáme vás a všechno, co s vámi souvisí a nebudeme nikdy, jako vy,spolupracovat v jiných oblastech. Vidíme realitu strašně zjednodušeně. Bud všechno nebo nic. Jinak řečeno, my neuvažujeme složitě, my nic neplánujeme dopředu, nepočítáme možnosti, rizika, probabilitu...Cíl tohoto migranta, kterého se snažíte tak zoufale analyzovat, je jen skočit přes tu BLBOU ZEĎ. NIC VÍC. Dále neřešíme, co za ní bude, ani co s námi bude a věříme, že pokud si to Alláh přeje, nějak zbohatneme a ukážeme všem, jak jsme za tou ZDÍ uspěli..."

Slíbil, že o tom napíše povídku.

Přeji Nám všem lepší zítřky.

Autor: Hatem Berrezouga | pondělí 11.1.2016 8:55 | karma článku: 39.66 | přečteno: 3510x

Další články blogera

Hatem Berrezouga

Reakce (bývalého) předsedy MOP na můj otevřený dopis.

Očekával jsem seriózní odpovědi, ale dostal jsem dopis, který je plný polopravd a lží ze strany předsedy, který v tichosti odešel z funkce, aniž by o tom dal vědět veřejnosti s tvrzením, že je to teď korporace s mladými Čechy!

16.11.2017 v 8:43 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 679 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Druhý otevřený dopis předsedovi Muslimské obce Praha, proč jsem dostal ban místo odpovědi?

Velmi podivuhodná a neuspokojující byla reakce na vaší oficiální FB stránce ohledně šíření textů, které v jejich celkovém kontextu a nezkrácené v arabštině otevřeně schvalují domácí násilí, bití žen za odmítání sexuálního

14.11.2017 v 14:22 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 1120 |

Hatem Berrezouga

Islám v kostce

„Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme“. Jinak řečeno:

13.11.2017 v 9:37 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Hatem Berrezouga

#Zubnikartacek aneb když Muslimská obec Praha šíří bití žen

Proč také nevymyslet svou vlastní kampaň? Ale na rozdíl od ostatních, odpověď nebude záhadou, ale najdete ji v jednom a tom samém blogu.

12.11.2017 v 14:44 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 1848 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 276 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 992 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 612 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 642 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 848 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 30.20 Průměrná čtenost 9723

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.