Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tahle země není pro muslimy - část I.

28. 06. 2015 12:14:00
Nikdy neříkej nikdy. Myslel jsem si, že už nebudu psát, ale občas na určité události člověk nemůže nereagovat a mlčet.

Když jsem poprvé psal svůj blog, varoval jsem muslimy, že prohlášení jejich náčelníků a duchovních inspirovaných ortodoxními režimy o zavedení paralelního práva atd. bude mít za následek nevyhnutelný vpád policie, jelikož začali útočit na státní struktury. Nebrali mě vážně a říkali, že přeháním a ani ne dva měsíce poté, ÚOOZ konal svou razii. Islámské vedení na to reagovalo veřejnou modlitbou před budovou MV, což víc podráždilo společnost, která to interpretovala jako akt vzpurnosti vůči státu a jeho občanům a nemluvě o komentářích na adresu zahalených muslimských dětí pyšnících se vlajkou České republiky. Jestli tím chtěli muslimové vyvolat soucit v Češích, tak opak byl pravdou. Ironií je, že mě poté pár lidí z islámského vedení obviňovalo ze spolupráce s policií, protože nemohli chápat, jak jsem to mohl předvídat. Člověk však ve skutečnosti nepotřebuje spolupracovat s policií ani mít vysoké IQ, aby věděl, že to bylo nevyhnutelné.

Když jsem odešel do Tuniska a vyděsil mě vzrůstající extremismus a vpád wahhabistů, kteří chtějí dělat z Tuniska další Sýrii, psal jsem blog, ve kterém jsem varoval Čechy, aby nedovolili vznik takového směru v ČR. Na to jsem dostal pár mailů od svých muslimských bratrů, že lžu a rozšiřuju jen paniku, a že ve skutečnosti byl můj blog vlastně pokus o získání náklonnosti Čechů, anebo abych získal občanství. Dokonce pár lidí, které jsem donedávna považoval za přátele, a kteří když potřebovali, jsem vedle nich stál, začali rozšiřovat fámu, že tentokrát už musím pracovat pro tajné služby. Ani ne pár měsíců po mém článku byl první útok v Tunisu a předevčírem ten druhý. Hodně mě štve a frustruje pocit bezmoci, že sice víš, ale nemůžeš nic změnit.

Dlouho jsem na takové poznámky nereagoval včetně těch o mé neexistenci, protože jsem se sám sebe ptal, jestli o tom budu psát, jaký je ve skutečnosti můj motiv? Osobní pomsta za pomlouvání anebo mám psát, co já, jako muslim, vím, v čem jsme vadní a muslimové si to jen špitají mezi sebou a nemají odvahu si to přiznat.

Muslimové jásají, když Žid kritizuje Izrael a hned ho citují a jsou nadšení, když křesťan kritizuje Křižácké výpravy a jsou v euforii, když humanista kritizuje kolonizace. Otázku, kterou jsem si pokládal od svého dětství až dodnes, proč neexistují muslimové, kteří kritizují muslimy? A když už se takový muslim objeví, proč ho hned obviňují buď z odpadlictví, kolaborace nebo z velezrady? Co se budu snažit vysvětlit, proč my, jako muslimové, nejsme schopní vidět věci jinak.

Začíná to od narození. Pamatuji si, že když jsme byli ve škole, a to je Tunisko, které pokládám za otevřenější zemi, než ty ortodoxní, učili nás, že jedině my máme pravdu. Sice Korán poukazuje na Starý a Nový zákon, ale žádného muslima nenapadne číst ani Starý ani Nový zákon a budete se divit, že ani Korán většina z nich nečte. Prostě věří, že mají pravdu. Otázka hledání pravdy v islámské společnosti skončila, než vůbec začala. Prostě narodíš se a máš pravdu. Horší je, že v islámské společnosti studium jakýchkoliv jiných spisů, ať jsou křesťanské, židovské či staré arabské filozofické traktáty, jsou potlačovány natolik, že skoro neexistuje možnost ani srovnávat ani zpochybňovat cokoliv.

Tragické je, že muslim už několik století neumí používat svůj vlastní jazyk a stará arabština, která je dost složitá, byla nahrazená chudými dialekty, které neumožní lidskému mozku vyjadřovat jakoukoliv složitou myšlenku. Představte si, že Korán jako text, má slovní zásobu i s derivací 50 000 slov a ve středověku, když muslimové byli vzdělaní, aby pochopili koránský text syntakticky, museli se navíc naučit báseň obsahující tisíc veršů pojednávající o arabské gramatice a začínali se studiem od dětství. Stačí zmínit vpád Mongolů do Bagdádu, který způsobil, že irácká řeka Tigris tekla týden černou barvou inkoustu, jelikož Mongolové, jak zmínil Frazier v jeho dějinách “Invaders: Destroying Baghdad” vyhodili do řeky statisíce knih, o jejichž obsah tím lidstvo přišlo, a nemluvě o statisících zavražděných vzdělanců, které zabili. Tím se zapečetil osud islámské civilizace a začala doba temna a intolerance.

Když dnes mluvíme o islámu a o muslimech, o kom vlastně mluvíme?

Nedávno lingvisté srovnávali slovní zásobu západního dítěte, které teprve začíná školu, jeho slovní potenciál se točí kolem 15 000 slov. Arabské dítě – jeho dialekt, který používá několik století, obsahuje jen 3 000 slov a tragické je, že se nevyvine, a proto arabské dítě ztratilo schopnost jakéhokoliv kreativního myšlení a činnosti. Otázka je, jak si muslim s takovou jazykovou výbavou, který se furt ohání pravdou a snaží se ji rozšiřovat všude, může být jistý, že ví, o čem mluví, když je obklíčen takovým neskutečným omezením. A proto jediná pravda, kterou se muslim snaží prosazovat, je ta pravda, kterou ho naočkoval nějaký jeho vůdce a on nemá žádnou možnost ji ověřit, protože nejenže jakékoliv kritické myšlení je zakázané, ale vzhledem k jeho omezenému vzdělání, je to pro něho nemožný úkol.

Jediné jeho argumenty v diskuzi jsou, že můj duchovní vůdce tohle tvrdí a jak ho můžeš zpochybňovat. Když nemá odpověď, vyhodí zodpovědnost na osud a na vůli Boží, a jestli mu z textu prokážeš, že možná nechápe ani osud, ani vůli Boží, tak to vyhodí na tradici Proroka, a jestli mu vysvětlíš, že Prorokova tradice a sbírky, které on považuje za neomylné, vznikly minimálně 200 let po jeho smrti a ti, kteří je sbírali, museli odmítnout 500 000 falešných výroků, protože většina z nich vznikla, aby sloužila politickým zájmům soupeřících králů a princů, tak muslim vyhodí veškerou zodpovědnost na Západ a kolonizaci. Když mu vysvětlíš, že Západ už skoro 100 let arabský svět nekolonizuje a zeptáš se ho, proč Západ překonal tolik krizí a válek a postavil se znovu na nohy a co brání muslimům, aby šli v jejich šlépějích, přijde ta poslední a jediná odpověď, můžou za to Židi. Prostě muslim musí najít nějakého Žida. Otázka je, jak mohl Žid konspirovat, aby muslim nestudoval, nepracoval, aby vyhodil odpadky na ulici a dělal bordel všude? Odpověď ví snad jen Alláh (pro muslimy) a déšť a vítr kolem nás (pro Čechy). Muslim prostě nehledá pravdu, ale chce ji mít.

Další fakta o arabské společnosti: Nedávno se uskutečnil průzkum o produktivitě státních zaměstnanců v arabském světě. Zjistili, že státní zaměstnanec pracuje průměrně 27 minut denně, ve zbytku času pije kávu a luští křížovky. Co se týká průměrné čtivosti, Arab čte jednu stránku za rok. Ať muslimové nejsou uražení, tohle jsou naše statistiky, ne západní a neřeší se jednotlivci, ale průměr celé arabsko-islámské společnosti v Africe a na Blízkém východě.

Vzpomínám si, že když jsem měl nedávno diskuzi s jedním palestinským kamarádem, se kterým jsem studoval v Poděbradech, mluvili jsme o možnosti reformovat muslimy v ČR (stejně myslel, že pracuju pro BIS a stejně se na mě jako ostatní vykašlal). Během naší diskuze jsme také mluvili o palestinsko-izraelském konfliktu, jelikož mě zajímá verze zdejších lidí, stejně jako jsem měl možnost slyšet názory Izraelců. Zeptal jsem se ho upřímně, protože stejně jako v manželství, chyba nemůže být jen na jedné straně, co o nich Izraelci tvrdí a on to považuje za pravdivé. On se smál a řekl mi, „Víš, co Židé říkají o Arabech a je to bohužel pravda? Že Arabové nečtou, a když čtou, tak to blbě chápou.“ Dlouho jsme se tomu smáli a upřímně dlouho jsem neslyšel tak trefný vtip. Teď chápu, proč si můj palestinský kamarád stěžoval, že píšu dlouhé blogy..

PS: Pro muslimy, kteří dočetli až sem: Titul mého článku je inspirován románem Cormaca McCarthy – Tahle země není pro starý, film skvěle režírovali bratři Coenovi.

Autor: Hatem Berrezouga | neděle 28.6.2015 12:14 | karma článku: 49.23 | přečteno: 119533x

Další články blogera

Hatem Berrezouga

Reakce (bývalého) předsedy MOP na můj otevřený dopis.

Očekával jsem seriózní odpovědi, ale dostal jsem dopis, který je plný polopravd a lží ze strany předsedy, který v tichosti odešel z funkce, aniž by o tom dal vědět veřejnosti s tvrzením, že je to teď korporace s mladými Čechy!

16.11.2017 v 8:43 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 679 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Druhý otevřený dopis předsedovi Muslimské obce Praha, proč jsem dostal ban místo odpovědi?

Velmi podivuhodná a neuspokojující byla reakce na vaší oficiální FB stránce ohledně šíření textů, které v jejich celkovém kontextu a nezkrácené v arabštině otevřeně schvalují domácí násilí, bití žen za odmítání sexuálního

14.11.2017 v 14:22 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 1120 |

Hatem Berrezouga

Islám v kostce

„Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme“. Jinak řečeno:

13.11.2017 v 9:37 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Hatem Berrezouga

#Zubnikartacek aneb když Muslimská obec Praha šíří bití žen

Proč také nevymyslet svou vlastní kampaň? Ale na rozdíl od ostatních, odpověď nebude záhadou, ale najdete ji v jednom a tom samém blogu.

12.11.2017 v 14:44 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 1848 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 276 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 992 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 612 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 642 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 848 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 30.20 Průměrná čtenost 9723

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.