Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muslimové očima jednoho muslima - Kde domov můj? Část II. z VI.

5. 05. 2014 21:28:00
Během svých studií jsem si uvědomil, že Češi mají zkreslené informace o Islámu, ale ne o chování muslimů. Sami Češi byli svědky, jak se chovají v Evropě nebo u nás. Nechci říkat, že mezi muslimy nejsou slušní lidé, to by nebyla pravda, ale většina z nich splyne se společností a nedělá nic, aby zabránila jejich bratrům chovat se špatně a přinášet zvyky a tradice z Blízkého východu a Afriky, které nejsou kompatibilní s evropskou kulturou. Oni vlastně ti slušní muslimové, kteří mlčí, tišše souhlasí s velkou nespravedlností vůči své hostitelské zemi. Jdou proti jejich vlastnímu prorokovi Muhammadovi (mír s ním), který říkal, aby pomáhali svému bratrovi, ať je v právu či nikoliv. Když se ho přátelé zeptali, jak máme mu pomáhat, když je nespravedlivý? Řekl jim, zastavte ho, tím mu pomáháte.

Časem jsem navrhoval několik knih k překladu a následně jsem pracoval na jejich odborných korekturách, které pojednávají o islámské legislativě šárí ́á, která nepředstavuje jen utnutí ruky a bičování, ale komplexní systém, pokrývající různé oblasti života, další knihy o morálních zasádách v Islámu, o lidských právech a o koncepci džihádu. Ve skutečnosti jsem měl velký sen, že bychom dále přeložili knihy o literatuře, poezii, architektuře atd. Hnala mne ta naivní vize, že jednou snad Arabové mohou ve Švandově divadle hrát svou komedii či tragédii a pak v literární kavárně diskutovat s Čechem, který vychutnává po doušcích své oblíbené pivo a muslim, který vychutnává svůj sladký mátový čaj. Věřil jsem, že lidé mohou přijímat a dávat, a zároveň zachovat identitu druhého a toleranci, jak já ji chápu, nespočívá v transformaci druhého ke svému obrazu, ale ve vzájemném poznávání a respektování odlišností. Pak najednou přišla tvrdá rána v podobě tragikomedie odehrávající se v islámských organizacích.

Jediný rozumný muslim, se kterým bylo tehdy možné pracovat na mezináboženském dialogu a na rozšíření vědomí o nezkresleném Islámu, který většina muslimů nedodržují, byl zrovna Čech. Mým cílem bylo, aby jeden den Češi četli o islámských zásadách a sami řekli nezpůsobilým muslimům. Ježíši Kriste, Pane na nebesích, proč nedodržujete vaše zásady, které vám přikazují, abyste získali znalosti všude, i kdyby byli v čínském písmu, abyste byli čistí, pořádní, organizovaní, máte zakázano křičet, sahat na cizí ženy, máte zakázáno porušovat vaše úmluvy, když jste slíbili, že budete dodržovat naše zákony...? A máte přikázáno od vašeho Boha Alláha, který vás stvořil z muže a ženy a rozmmnožil vás, abyste poznávali cizí národy a cizí kultury...

Problém muslimů zejména z Blízkého východu a arabských zemí je, že kdykoliv káží, kážou vodu a pijou víno a nechápou pojem vzájemnosti, že jedna ruka netleská a seznámení není jednostranné. Spíše očekávají, aby ostatní je poznali.

Ti nejmoudřejší z evropských humanistů si uvědomili propast mezi oběma kulturami, tak dovolili Arabům, aby si vzali malý kus nábytku z jejich domova, aby se necítili odcizení od své kultury, aby se cítili dobře a postupně našli kompromis s evropskou mentalitou, aby byli přínosem, a to hlavně kulturně. Ale Arabové a Afričani si namísto toho začali přinášet veškerý nábytek a začali stavět mešity, restaurace, školy, tradice, a dokonce jsem slyšel na vlastní uši, že už chtějí i prosadit paralelní legislativní islámský systém v Evropě. Asi jsme špatně pochopili české poříkadlo ohledně pohostinnosti: Host do domu, bůh do domu a přivezli jsem jim domu boha, ale s vekým B.

Autor: Hatem Berrezouga | pondělí 5.5.2014 21:28 | karma článku: 37.35 | přečteno: 4434x

Další články blogera

Hatem Berrezouga

Reakce (bývalého) předsedy MOP na můj otevřený dopis.

Očekával jsem seriózní odpovědi, ale dostal jsem dopis, který je plný polopravd a lží ze strany předsedy, který v tichosti odešel z funkce, aniž by o tom dal vědět veřejnosti s tvrzením, že je to teď korporace s mladými Čechy!

16.11.2017 v 8:43 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 679 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Druhý otevřený dopis předsedovi Muslimské obce Praha, proč jsem dostal ban místo odpovědi?

Velmi podivuhodná a neuspokojující byla reakce na vaší oficiální FB stránce ohledně šíření textů, které v jejich celkovém kontextu a nezkrácené v arabštině otevřeně schvalují domácí násilí, bití žen za odmítání sexuálního

14.11.2017 v 14:22 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 1120 |

Hatem Berrezouga

Islám v kostce

„Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme“. Jinak řečeno:

13.11.2017 v 9:37 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Hatem Berrezouga

#Zubnikartacek aneb když Muslimská obec Praha šíří bití žen

Proč také nevymyslet svou vlastní kampaň? Ale na rozdíl od ostatních, odpověď nebude záhadou, ale najdete ji v jednom a tom samém blogu.

12.11.2017 v 14:44 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 1848 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 276 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 992 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 612 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 642 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 848 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 30.20 Průměrná čtenost 9723

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.