Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlická irácká rodina ztracena v překladu

14. 02. 2016 13:40:50
Aneb když špatný překlad z arabštiny zatratí celou iráckou rodinu. Myslel jsem, že si vyčistím hlavu víkendovými výlety mimo Prahu, ale z médií jsem pochopil, že město Jihlavu raději hodím za hlavu.

V dnešním světě zaplaveným informačními technologiemi, je člověk doslova pronásledován informací, aneb jak se u Vás v Česku říká: "Když nepřijde Mohamed k Primě, musí Prima k Mohamedovi."

Upřimně o té kauze moc nevím. Snažím se poslední dobu žít v ústrání, a proto bych nerad o něčem spekuloval, ani se nikoho zastával nebo někoho odsuzoval. Jelikož se celá záležitost týká reportáže a překladu textu z arabštiny, považuji za svou morální povinnost, jako rodilý mluvčí, který navíc studoval arabskou literaturu a jazyk a učí je, abych tu spornou pasáž přepsal v arabském originálu a pod ní uvedl doslovný český překlad bez ohledu na původ a vyznání zainteresovaných osob. Doufám, že má snaha může pomoci k vyřešení vyhrocené situace mezi různými aktéry.

Nejdříve uvedu, co pan George Batta řekl v arabštině s doslovným překladem v českém jazyce : "

احنا جينا بحماس يعني. جينا من كل اعماق قلبنا انا نعيشوا بهذا البلد. هي فعلا الي شفناه ان الناس طييبين خلال هل الاربع خمس ست ايام. يخدمون الشخص الغريب يوفرولوا كل الامور. بس احنا هدفنا ان يكون سكننا ملائم فقط. باق الامور احنا مستقبلا نقدر احنا نجيبها. لانا احنا جينا نعمل ما جينا ناكل و نشرب من التشيك. جينا نعمل. احنا عندنا خبرات. كل واحد من ولدي عنده خبرة معينة مستقبلا هو بيشتغل بييها. يوفرلنفسه ويعيش عا ئلته و اطفالوا. بس انا بآجي هنا و اتفاجئ بسكن غير ملائم. ما اطيق اعمل

Přijeli jsme s nadšením. Přijeli jsme z hlubin našich srdcí, abychom žili v této zemi. V skutku, byli jsme svědky toho, že (zdejší) lidé jsou dobří, během těch čtyř, pěti, šesti dnů. Obslouží cizínce a poskytnou mu veškeré potřebné záležitosti. Ale náš cíl bylo, aby naše bydlení bylo vhodné, nic jiného nepotřebujeme ( Faqat). Zbytek věcí, v budoucnosti jsme schopní si sami přivézt. Protože my, přišli jsme pracovat, nepřišli jsme jíst a pít od Čechů. Přišli jsme pracovat. My máme zkušenosti. Každý z mých dětí má nějakou zkušenost, pomocí ní může v budoucnosti pracovat. Zajistí sebe a poskytne obživu své rodině a svým dětem. Ale já jsem přijel a překvapilo mě nevhodné bydlení, (v takových podmínkách) nemohl bych pracovat. "

Teď uvedu překlad pana tlumočníka v reportáži: " Jejich cílem byl v České republice opravdu tady zůstat a momentálně potom dopracovat, protože v Iráku také pracovali, nikdy tam nebyli bez práce. Nejdůležitější pro něj je vhodné bydlení. Tak pokud bude bydlet v nějakém kravině, který znovu je přemalován, tak takové věci on jako nebude akceptovat v žádném případě a vrátí se zpátky do Iráku."

Myslím, že je v zájmu všech, aby nedošlo k žádné zbytečné křivdě vůči nikomu, navrhuji, aby byl zveřejněn celý rozhovor a eventuálně podán k přezkoumání nestranné komisi na katedře Orientalistky v Praze, která je mimochodem na velmi vysoké úrovni.

Nahrávku si můžete poslechnout z následujících zdrojů:

1- http://video.idnes.cz/?idvideo=V160212_163038_jihlava_jda

2- http://zpravy.idnes.cz/ftv-prima-jitka-obzinova-reportaz-irak-uprchlici-krestane-premalovany-kravin-1y1-/domaci.aspx?c=A160212_183549_domaci_fer

První aktualizace

Vážení, paní Jahnová v komentářích na mém blogu dodala další zdroj, ve kterém slovo " kravín" existuje.

http://play.iprima.cz/zpravy.../zpravy-ftv-prima-13-2-2016

V tom případě už máme dvě publikované části, které jsou odlišné. Otázka je, jak může jeden pán říkat dvě různé věci v jednom rozhovoru a z různých sestřihů? Upřímně si myslím, že tyhle věci se musí důkladně vyšetřovat a vaše země nepotřebuje tyhle importované problémy...
Jestli někdo manipuluje s texty nebo s veřejným míněním, tak je to velmi vážné obvinění a podle mého názoru to musí být vyšetřováno státními orgány, jestli celá ta kauza je od začátku založená na manipulaci. A proto se musí ověřit, jestli uprchlík je na prvním místě uprchlíkem a zveřejnit celý text. Jinak můj postoj k imigraci a nekompatibilitě našich kultur je známý. Každý, kdo dostává druhou šanci, musí být vděčný a neklást si žádné nároky. Vždycky jsem psal proti démonizaci české společnosti a její štěpení na xenofoby a fašisty na jedné straně a sluníčkáře a vlastizrádce na straně druhé. Od začátku evropské vlády neměly zpracovanou žádnou integrační politiku ani přísné deportační zákony a v tom vidím jádro problému...

Druhá aktualizace

Vážení, pozorně jsem poslouchal a níže přepsal uváděnou část v arabštině v TV Prima a zní: "

اذا انت سكنت في مسكن هو عبارة لا تآخذني في الكلام عبارة عن اسطبل اسطبل للحيوانات ومعاد بصبغ بطلاء ما اسكن بسكن هذا. فارجع

"Kdybych bydlel v nějakém obydlí, které vypadá a nezlobte se za vyjádření, jako konírna (stáj pro zvířata) přemalován barvou, nebydlel bych v takovém obydlí a vrátil bych se."

Když jsem koukal na verzi TV Prima, je to jen krátký sestřih, než z kterého jsem překládal a všiml jsem si, že chybí za 1. původní položená otázka a nevíme, na co pan Batta odpovídal a za 2. chybí simultánní překlad odpovědi toho soudního překladatele na tu položenou otázku, který v prvním zdroji neobsahoval slovo konírnu a mimo to okomentoval ji jiný překladatel. zda-li pan mluví o stejných obydlích, a jestli jde o jednu reportáž nebo o dvě, to se nedozvíme jedině kdyby TV Prima zveřejnila celý a nezkrácený rozhovor.

Děkuji za pochopení, žádnou jinou poznámku nemám, chtěl jsem jen popsat fakta, jaké jsou.

Autor: Hatem Berrezouga | neděle 14.2.2016 13:40 | karma článku: 43.12 | přečteno: 12850x

Další články blogera

Hatem Berrezouga

Válka symbolů: půlměsíc, aneb když se muslim klaní k satanovi! Část. 2

„Představme si na chvíli, že by se to stalo naopak. Že by Lidl například vymazal půlměsíc na islámské sakrální stavbě. Co by následovalo?" Zněla otázka.

24.9.2017 v 19:04 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 716 |

Hatem Berrezouga

Válka symbolů: Lidl, kříž a půlměsíc. Část 1.

Za umazání křížů z řecký produktů Lidlu a za vyškrtnutí vepřového masa z jídelníčku podle mnohých, ať jsou obyčejní smrtelníci či duchovní, může islám!

17.9.2017 v 15:18 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 1212 |

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 1890 |

Hatem Berrezouga

Konvertita jako znamení poslední hodiny. Část. 1

Když jsem psal blog „ Konvertita jako užitečný idiot“ a „Odpadlictví: šaría, temná tvář islámu“ chtěl jsem, aby konečně arabsky mluvící muslimové čelili tomu, co máme napsáno černé na bílém

13.8.2017 v 16:30 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 1451 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 113 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 495 | Diskuse

Josef Hejna

Pan Tříšťka

Ve vzpomínce, kterou píšu, není ani náznak neúcty k osobnosti herce Jana Třísky. Jenom vzpomínka na dávné chvilky s ním. Jako mladí kluci jsme se v televizi potkávali často přátelsky.

25.9.2017 v 12:00 | Karma článku: 21.91 | Přečteno: 925 | Diskuse

Tomáš Flaška

Stát jako mafie pod vedením ANO

Tak nám pomalu vyplouvá na povrch, že Finanční správa položila několik firem neoprávněně. Celé to musí zarazit až soudy, ale morální škody jsou už neodčinitelné.

25.9.2017 v 11:47 | Karma článku: 29.19 | Přečteno: 688 | Diskuse

Iva Apanasenková

Tantrická oslava podzimní rovnodennosti

Většina si pod pojmem tantra představí sex. Při oslavě magické noci čekejte hry, rituály, svíčky, důvěru, masáže, zkoumání sebe i druhých. A také saxofon. Sami si určujete hranice, zda a kam druhé pustíte. Tuto noc se plní přání.

25.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 247 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 30.47 Průměrná čtenost 10479

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.