Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přelet nad kukaččím hnízdem

11. 01. 2016 8:55:50
Drazí přátelé i nepřátelé :-) Děkuji Vám všem za Vaše názory, kritiku i podporu. Člověk se ze všeho učí. Ze zásady nevěřím jen v teorii, ale neustále se snažím všechno prověřit v praxi,

i když jsem kvůli tomu v mnoha případech porušil vlastní pravidla.

Důvodem nebylo to, že zakázané ovoce chutná nejlépe, i když do velké míry je to pravda, ale spíš mě vždycky přitahovala opačná strana. Chápat a vyzkoušet, je mnohem zajímavější, než slepě následovat a věřit čemukoliv. Účinkoval jsem jak v různých islámských a náboženských kruzích, tak se mi také podařilo se hluboko ponořit do světského života. Poznal jsem jak úspěchy, tak i velké a bolestivé pády. Žil jsem s lidmi různého vyznání i bez vyznání, až mi časem došlo, že je mnohem zajímavější druhé poznat, než je měnit k vlastnímu obrazu. Pochopil jsem, že tolerance není jen poznat lidi, jací jsou, ale těžší část je, přijímat je, jací jsou, respektovat a zachovat odlišnost.

Je velice naivní nepřiznat si, že máme opravdu odlišné kultury, které jsou v mnoha případech nekompatibilní a naivnější je ta představa, že jen tak se tyto všechny protiklady dají nějakým samovolným způsobem integrovat. Nemluvě o tom, že máme velice odlišný způsob uvažování a interpretaci toho, co považujeme za stejnou a společnou realitu.

Mé blogy byly jen malý a občas zoufalý pokus vysvětlit odlišnosti mezi námi a najít jakési společné zázemí k dialogu. V mnoha případech jsem byl nepochopen, jelikož mnozí citují jen jejich názvy, ale také mi mnozí prokázali vděk za jiný uhel pohledu, a za to jsem jim vděčný. Bohužel, největší nepochopení přišlo ze strany těch, kteří mluví ve jménu Dobra, ale také ze strany mých souvěrců. Nedávno jsem pár z nich kontaktoval, abych jim vysvětlil, že jsem poznal obě kultury, a že zbytečně děláme obrovské chyby v komunikaci, že musí vzniknout něco nového, jelikož dosavadní vedení a islámské organizace žijí mimo realitu a nejsou schopní čelit zodpovědně a pragmaticky strachu z muslimů a z imigrantů. Jednoduše, špatně nás reprezentují a ztratili kredibilitu i důvěru.

Myslel jsem, že časem můžu hrát roli prostředníka, abychom společně zmírnili tu kulturní propast. K mému překvapení jsem pochopil, že oni opravdu věří, že jsem odpadl od víry, nebo že si přinejmenším snažím zachránit kůži. Divné je, že taková obvinění přišla zrovna od lidí, kteří vědí, že se nenechám zastrašit a nemluvě o těch, kterým jsem dost pomohl a podržel, když je ostatní podrazili. Nakonec jsem pochopil, že je pohodlnější nazvat někoho odpadlíkem, tajným agentem, špionem, fejkem, nebo že píše místo něj zhrzená žena nebo naposled jsem dozvěděl, že jsem judaista hrající si na muslima, a zároveň milovník neonacistů a fašistů, ba že i já sám jsem xenofob a šiřitel nenávisti proti menšinám. Prostě mi připsali tolik paradoxních vlastností, jen aby se vyhnuli sebereflexi a dál si užívali pohodlného statutu obětí.

Po dlouhém uvažování jsem se smířil s myšlenkou, že člověk opravdu nemůže nikoho zachránit, když se o to nepokusí ani dotyčný sám. Je velké riziko, že tě bude tahat s ním dolů ve tvé zoufalé snaze ho přitáhnout k sobě nahoru. Bohužel, každý k tomu musí dospět sám, i když ani nemusí.. Rozumnější by bylo, abych věnoval svůj zbývající čas své rodině, sobě a svým studentům.

Proto jsem Vám chtěl touto cestou poděkovat, a zároveň se omluvit těm, kterým jsem nestihl odpovědět na maily či komentáře.

Na závěr anekdotu.

Učím arabštinu dva zahraniční novináře - Čechy, jeden z nich minulý týden během hodiny poznamenal, že nechápe naší mentalitu. Byl v Maroku, přesně v Ceutě, městečku, které patří Španělsku, a kolem kterého je postavena obrovská zeď proti nelegálním migrantům. Nechápe: "Proč tam do prdele lezete a visíte tam hodiny a snažíte se bezmyšlenkovitě skočit, i když vás policajti tahají dolů? Každý by sakra chápal, že jestli je tam tak obrovská zeď, tak proto, že Vás nechceme. Co je to za mentalitu, a jak vůbec uvažujete? Jaké máte plány? Opravdu si myslíte, že tady najdete ráj? Většina z vás nemá ani kvalifikaci, neznáte zdejší jazyky, ani zvyky a navíc Evropa nedokáže uživit ani vlastní lidi a tady musíme sakra skutečně makat, nic není zadarmo!“ A pořád řešil, proč sakra lezeme a visíme na té zdi? Řekl jsem mu: "Víš, jaký máte problém, vy Evropani? Žijete tak složitě, že jste ztratili schopnost vnímat věci jednoduše. Hledáte racionální důvod pro všechno. Každou kravinu se snažíte řešit právnicky, sociologicky, politicky, bezpečnostně ...a pořád Vám nedochází, že my takhle neuvažujeme, život pro nás nejsou šachy, my tolik neplánujeme a nejsme složití jako vy. Jsme vývojově pořád děti, ale v dospělém těle. Když někoho máme rádi, obejmeme ho, a když ho nesnášíme, tak ho praštíme. Když vás máme rádi, obchodujeme s vámi, ale když se v něčem neshodneme či nás nějak urazíte, odmítáme vás a všechno, co s vámi souvisí a nebudeme nikdy, jako vy,spolupracovat v jiných oblastech. Vidíme realitu strašně zjednodušeně. Bud všechno nebo nic. Jinak řečeno, my neuvažujeme složitě, my nic neplánujeme dopředu, nepočítáme možnosti, rizika, probabilitu...Cíl tohoto migranta, kterého se snažíte tak zoufale analyzovat, je jen skočit přes tu BLBOU ZEĎ. NIC VÍC. Dále neřešíme, co za ní bude, ani co s námi bude a věříme, že pokud si to Alláh přeje, nějak zbohatneme a ukážeme všem, jak jsme za tou ZDÍ uspěli..."

Slíbil, že o tom napíše povídku.

Přeji Nám všem lepší zítřky.

Autor: Hatem Berrezouga | pondělí 11.1.2016 8:55 | karma článku: 39.66 | přečteno: 3507x

Další články blogera

Hatem Berrezouga

Válka symbolů: půlměsíc, aneb když se muslim klaní k satanovi! Část. 2

„Představme si na chvíli, že by se to stalo naopak. Že by Lidl například vymazal půlměsíc na islámské sakrální stavbě. Co by následovalo?" Zněla otázka.

24.9.2017 v 19:04 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 716 |

Hatem Berrezouga

Válka symbolů: Lidl, kříž a půlměsíc. Část 1.

Za umazání křížů z řecký produktů Lidlu a za vyškrtnutí vepřového masa z jídelníčku podle mnohých, ať jsou obyčejní smrtelníci či duchovní, může islám!

17.9.2017 v 15:18 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 1212 |

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 1890 |

Hatem Berrezouga

Konvertita jako znamení poslední hodiny. Část. 1

Když jsem psal blog „ Konvertita jako užitečný idiot“ a „Odpadlictví: šaría, temná tvář islámu“ chtěl jsem, aby konečně arabsky mluvící muslimové čelili tomu, co máme napsáno černé na bílém

13.8.2017 v 16:30 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 1451 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 113 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 495 | Diskuse

Josef Hejna

Pan Tříšťka

Ve vzpomínce, kterou píšu, není ani náznak neúcty k osobnosti herce Jana Třísky. Jenom vzpomínka na dávné chvilky s ním. Jako mladí kluci jsme se v televizi potkávali často přátelsky.

25.9.2017 v 12:00 | Karma článku: 21.91 | Přečteno: 925 | Diskuse

Tomáš Flaška

Stát jako mafie pod vedením ANO

Tak nám pomalu vyplouvá na povrch, že Finanční správa položila několik firem neoprávněně. Celé to musí zarazit až soudy, ale morální škody jsou už neodčinitelné.

25.9.2017 v 11:47 | Karma článku: 29.19 | Přečteno: 688 | Diskuse

Iva Apanasenková

Tantrická oslava podzimní rovnodennosti

Většina si pod pojmem tantra představí sex. Při oslavě magické noci čekejte hry, rituály, svíčky, důvěru, masáže, zkoumání sebe i druhých. A také saxofon. Sami si určujete hranice, zda a kam druhé pustíte. Tuto noc se plní přání.

25.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 247 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 30.47 Průměrná čtenost 10479

Jmenuji se Hatem Berrezouga, vystudoval jsem anglickou literaturu v Tunisu a italsko-francouzskou filologii na FFUP v Olomouci. Přišel jsem do Čech v roce 1998, byl jsem aktivní v mezináboženských a mezikulturních debatách. Poté jsem se zabýval IT oblastí a již 10 let provádím turisty v historickém centru Prahy. V současné době se zabývám výukou cizích jazyků.

Kontaktní email: hatemb@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.